Baw się i bądź bezpieczny

z dnia: 20 maj 2012

Pierwszym projektem, w ramach członkostwa Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Klubie Szkół UNICEF, jest przystąpienie do akcji „Baw się i bądź bezpieczny!”.

Jest to ogólnopolska kampania edukacyjna UNICEF, która objęta została patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia. Partnerem projektu jest WHO (światowa Organizacja Zdrowia).
Celem kampanii UNICEF „Baw się i bądź bezpieczny!” jest przekazanie dzieciom wiedzy o tym, jak dbać o własne bezpieczeństwo, jak unikać sytuacji ryzykownych w najbliższym otoczeniu i co zrobić, gdy już dojdzie do wypadku.
Przystępując do akcji „Baw się i bądź bezpieczny!” chcemy, w związku z nadchodzącymi wakacjami, odświeżyć informacje dotyczące bezpieczeństwa i dbania o własne zdrowie. W nowy, ciekawy sposób przedstawiamy wiadomości związane z bezpiecznym zachowaniem podczas zabaw na świeżym powietrzu, zabaw w domu, zachowaniem na ulicy.
Wyniki badań przeprowadzonych przez UNICEF w 2010 r. potwierdzają konieczność przeprowadzania takich akcji. Według badań dzieciom w Polsce brakuje wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa. Niestety najczęstszymi ofiarami różnego rodzaju wypadków są właśnie najmłodsi.
Od maja br. systematycznie przeprowadzane były zajęcia edukacyjne związane z tematyką projektu. Ponad 20 wychowanków Centrum brało udział w spotkaniach. Dzieci i młodzież odgrywały scenki pantomimiczne związane z formami spędzania czasu na powietrzu, omawiały z prowadzącym ich bezpieczeństwo, zapoznawały się z akcesoriami potrzebnymi podczas bezpiecznej zabawy (min. kask na rower, ochraniacze na łokcie, kolana, dłonie, kamizelka, koło, „motylki” do pływania). Wspólnie stworzono kodeks bezpiecznej zabawy, który wszyscy podpisali.
 
 
W następnych tygodniach czekają nas dalsze atrakcje, będziemy utrwalać i poszerzać naszą wiedzę i umiejętności zgodnie z omawianą tematyką.
 
Ola Bujara