Propozycja od pań pielęgniarek

z dnia: 14 maj 2020

Pielęgniarki serdecznie witają i zapraszają do zapoznania się z ciekawym artykułem.Miłego czytania

5 kolorów owoców i warzyw

Dlaczego tak ważna jest różnorodność naszej diety? Otóż nie istnieje na świecie żaden produkt, żaden pokarm dostarczający nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ale za to spożywanie codziennie różnorodnych produktów zapewni nam dowóz wszystkich tych składników.
Dokładnie tak samo jest z owocami i warzywami. Podzielono je na grupy według koloru – każdy kolor to bogactwo innych składników odżywczych. Wystarczy w ciągu dnia zjeść 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców w różnych kolorach, aby zapewnić sobie sporą dawkę witamin, składników mineralnych i błonnika.
Podział na grupy wg kolorów jest umowny, bo w przypadku niektórych owoców i warzyw trudno jest je przyporządkować do określonej grupy. W niektórych opracowaniach banan zaliczany jest do grupy „żółtej”, a w innych „białej”, raz kalarepa jest „biała” a innym razem „zielona”. Kolor kolorem, ale najważniejsze jest po prostu zdrowie, a podział owoców i warzyw na kolory ma zwrócić uwagę na konieczność urozmaicania diety.

1. Kolor czerwony

Owoce i warzywa: pomidory, papryka czerwona, wiśnie, czereśnie, truskawki, maliny, żurawina, czerwone grejpfruty, granaty.
Działanie: Przeciwutleniacze, czyli antocyjany i likopen chronią organizm przed starzeniem się oraz przed nowotworami. Co ciekawe, przetwory pomidorowe takie jak keczup czy koncentrat pomidorowy zawierają więcej likopenu niż świeże pomidory, a dodatek tłuszczu zwiększa przyswajanie tego składnika. Z kolei potas reguluje pracę serca i obniża ciśnienie krwi.

2. Kolor żółty i pomarańczowy

Owoce i warzywa: marchew, pomarańcze, dynia, kukurydza, banany, morele, melon, mango, ananasy.
Działanie: Żółte i pomarańczowe owoce i warzywa zawierają przede wszystkim barwnik β-karoten, który chroni skórę przed promieniami słonecznymi i starzeniem, zapewnia jej ładny wygląd oraz wpływa korzystnie na widzenie. Owoce cytrusowe z tej grupy zawierają witaminę C– silny przeciwutleniacz, wzmacniający ściany naczyń krwionośnych i zwiększający przyswajanie żelaza niehemowego z produktów roślinnych.

3. Kolor zielony

Owoce i warzywa: szpinak, sałata, rukola, jarmuż, groszek, brokuł, szparagi, brukselka, rzeżucha, cukinia, ogórek, awokado, kiwi.
Działanie: Zielone liściaste warzywa zawierają luteinę, która z innym związkiem chemicznym czyli zeaksantyną przeciwdziała chorobom siatkówki oka – m. in. zwyrodnieniu plamki żółtej. Inne zielone warzywa, takie jak brokuł, brukselka i kapusta są bogate w indolo-3-karbinol działający przeciwnowotworowo.

4. Kolor biały

Owoce i warzywa: czosnek, cebula, szalotka, por.
Działanie: Związki siarki zawarte w tych roślinach działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Wzmacniają odporność, regulują ciśnienie krwi i obniżają poziom cholesterolu we krwi.

5. Kolor fioletowy

Owoce i warzywa: bakłażan, śliwki, czerwone winogrona, aronia, czarne porzeczki, borówka amerykańska, jagody, jeżyny.
Działanie: Antyoksydanty zawarte w ciemno zabarwionych owocach i warzywach to antocyjany, obniżające ryzyko zachorowania na nowotwory, poprawiające widzenie i kondycję skóry.