Rady od pań pielęgniarek

z dnia: 30 kwiecień 2020

Pielęgniarki zapraszają do zapoznania z ciekawym artykułem.Miłego czytania i pamiętajcie aby dbać o siebie i o bliskich.

Codzienne używanie mydła, środków dezynfekcyjnych, a także chemii gospodarczej negatywnie wpływają na funkcje barierowe skóry. Długotrwałe narażenie na środki powierzchniowo czynne prowadzi do usunięcia lipidów, naruszając płaszcz hydrolipidowy naskórka, a jednocześnie jego funkcji ochronnych. Pękanie skóry zwiększa się wraz ze spadkiem zawartości wody w warstwie rogowej naskórka. Osoby z zaburzoną funkcją barierową skóry mogą doświadczać większego podrażnienia przez dany składnik z powodu jego zwiększonej penetracji w głąb skóry. Pamiętajmy, że uszkodzona skóra stanowi idealne miejsce dla wtargnięcia drobnoustrojów. Upośledzona bariera skórna może prowadzić do reakcji zapalnej, objawiając się suchą, popękaną i swędzącą skórą.
Niekiedy, oprócz suchej skóry na naszych dłoniach może pojawić się wyprysk, który jest reakcją skóry powstałą w wyniku działania drażniących substancji. Pojawiający się wyprysk kontaktowy niealergiczny powstaje w wyniku działania różnych substancji. Jest zależny od czasu narażenia i stężenia substancji drażniącej.
Każde kolejne mycie dłoni, gdy zmagamy się już z przesuszeniem skóry lub z pęknięciami, może powodować ból i zaostrzać problem, jeśli nie zaczniemy nawilżać skóry. Pojawiające się czerwone plamy na dłoniach mogą świadczyć np. o uczuleniu na jakiś składnik płynu dezynfekcyjnego. Środki do dezynfekcji zabijają bakterie i wirusy, a także naruszają nasz mikrobiom skóry rąk. Odkażacze do rąk świetnie sprawdzają się, gdy nie możemy umyć rąk wodą z mydłem, np. jadąc tramwajem czy będąc w sklepie. Oczywiście najbardziej narażone na przesuszenie skóry rąk są osoby ze środowiska medycznego, ponieważ muszą dezynfekować ręce przed i po każdym kontakcie z pacjentem.

Nawilżanie jako „lek” na całe zło
By chronić skórę przed nadmiernym wysuszeniem i powstawaniem wyprysków, bardzo ważne jest dokładne wycieranie rąk po umyciu. Nie należy zapominać o nawilżaniu dłoni po każdym umyciu rąk i dezynfekcji. Należy pamiętać, by woda, którą myjemy ręce, nie była zbyt gorąca, a także, by nie stosować peelingów w czasie podrażnienia skóry, bo może dojść do zaostrzenia objawów. Dobrym rozwiązaniem dla wysuszonej skóry przez środki dezynfekcyjne oraz mydło są emolienty – środki odbudowujące barierę lipidową naskórka. Chronią ją przed wysuszaniem, a także przed wpływem czynników zewnętrznych. Bardzo dobrze sprawdza się też nałożenie na noc grubej warstwy kremu na dłonie, a następnie założenie bawełnianych rękawiczek.