Rady od pań pielęgniarek

z dnia: 17 czerwiec 2020

Drodzy rodzice i opiekunowie. Wracając do tematyki wakacyjnej zapraszamy do artykułu na temat „Oparzenia słoneczne i pierwsza pomoc z tym związana”

Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń słonecznych

Z łagodnymi oparzeniami swobodnie możemy poradzić sobie samodzielnie, bez konieczności konsultacji lekarskiej. Miejsce oparzenia w pierwszej kolejności należy przemyć letnią wodą i nałożyć chłodny okład. Jeżeli oparzenie dotyczy większego obszaru ciała możemy wziąć kojący prysznic, przy czym woda powinna być letnia i stopniowo można ją delikatnie ochładzać. Zbyt zimna woda mogłaby wywołać szok termiczny. Podczas mycia należy dokładnie zmyć z powierzchni skóry pozostałości kremu do opalania oraz piasku. Oparzeniom zwykle towarzyszy ból, tak więc warto przyjąć dostępny bez recepty lek przeciwbólowy. Nie należy smarować oparzonej skóry tłustymi kremami. Zamiast tego warto zastosować emulsję lub piankę o działaniu łagodzącym, chłodzącym i nawilżającym. Przez oparzoną skórę szybciej tracimy wodę dlatego należy ją nawilżać możliwie jak najczęściej. Dobrze sprawdzają się preparaty zawierające w swoim składzie D-pantenol, nazywany prowitaminą B5, który łagodzi podrażnienia, swędzenie i zaczerwienienie skóry a dodatkowo ułatwia gojenie i regenerację naskórka. Ponadto można zastosować preparaty z alantoiną, która także przyspiesza gojenie się oparzeń. Kremy z kwasem hialuronowym także będą doskonałym rozwiązaniem.
Jeżeli na oparzonej skórze pojawią się pęcherze to nie należy ich przekłuwać ani zdrapywać. Takie działania mogłyby prowadzić do powstania zakażenia.
Na oparzoną skórę chłodząco działa okład z kefiru, jogurtu naturalnego lub maślanki. Przynoszą one ukojenie, nawilżają oraz przyspieszają regenerację uszkodzonej skóry. Należy je nałożyć na uszkodzoną skórę i trzymać do momentu jak zaczną zasychać i wówczas powinno się je zmyć za pomocą letniej wody.
Przez kilka dni, podczas gojenia się oparzenia, nie należy eksponować się na słońce. W okresie gojenia oparzeń należy pamiętać także o spożywaniu dużej ilości płynów, gdyż odpowiednio nawilżona skóra szybciej się zregeneruje. W okresie gojenia należy unikać noszenia obcisłej odzieży, która mogłaby dodatkowo podrażnić skórę.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem

Jeżeli pomimo zastosowania środków łagodzących nadal utrzymuje się silne zaczerwienienie skóry, ból i pieczenie albo gdy temperatura ciała jest podwyższona, konieczne jest skorzystanie z pomocy lekarza. Konsultacja lekarza jest konieczna zwłaszcza gdy oparzeniom towarzyszy ból i zawroty głowy, nudności, dreszcze, wysoka temperatura, przyspieszone tętno, a także utrata świadomości. Są to objawy udaru słonecznego, który może wystąpić przy oparzeniach. Pomoc medyczna w tym przypadkach będzie niezbędna .