Rady od psychologa

z dnia: 08 Kwiecień 2020

Drodzy Państwo, ze względu na trudny czas w jakim przyszło nam teraz żyć być może ktoś z Państwa odczuwa wzmożone napięcie lub lęk. Poniżej przedstawiam Państwu prezentację 10 rad jak poradzić sobie z lękiem w czasie epidemii.

Zanim dokładnie scharakteryzujemy, czym jest lęk, musimy odróżnić go od strachu. Może się wydawać, iż jest to pojęcie równoznaczne. Tak jednak nie jest.

Naturalną rzeczą jest to, iż aktualnie odczuwamy strach związany z epidemią.

Ponieważ strach towarzyszy każdej żywej istocie od urodzenia do śmierci i pełni funkcję ochronną (!)
Strach jest emocją, która występuje, gdy mamy do czynienia z bardzo konkretnym zagrożeniem, np. nikt z nas nie wejdzie pod samochód z obawy przed utratą życia ‒ hamuje nas strach, ten przed utratą życia.

Paradoksalnie odrobina strachu może uratować nasze zdrowie, a nawet życie. To właśnie teraz ze strachu przed zarażeniem zostajemy w domu, często myjemy i dezynfekujemy ręce, utrzymujemy odpowiednią odległość w kolejce do sklepu itp. I to jest dobre.
Inaczej wygląda sprawa z lękiem bo on utrudnia nam radzenie sobie z sytuacją (!), odnosi się bardziej do niepokoju związanego z niewiadomą, poczucia braku kontroli. Tak więc w przypadku koronawirusa lęk dodatkowo może być potęgowany niepokojącymi doniesieniami z Polski lub ze świata, czy faktem, że ten rodzaj wirusa nie jest jeszcze do końca poznany.
Co jest BARDZO ISTOTNE, ciągłe myśli o wirusie mogą wywołać podobne objawy jak w przypadku zakażenia, co z kolei potęguje lęk i koło się zamyka.
Lęk osłabia naszą odporność !

Dlatego poniżej zamieszczam 10 zasad jak poradzić sobie z lękiem w czasie epidemii

Chcemy też Państwa poinformować, iż jest też prowadzona na całą Polskę akcja psychologów świadczących bezpłatne wsparcie dla każdego https://www.xn--psychologowie-dla-spoeczestwa-50e0e.pl/