Wycieczka do Muzeum Górnictwa

z dnia: 07 grudzień 2008

 

Z okazji zbliżającej się Barbórki nauczycielki Centrum Edukacji i Rehabilitacji postanowiły rozszerzyć wiadomości swoich uczniów na temat ciężkiej pracy oraz życia górników – dawniej i dziś. W tym celu zorganizowały wycieczkę do Muzeum Górnictwa na ulicy 3-go Maja w Zabrzu.

 

W wycieczce brało udział dziesięcioro uczniów z klas pierwszych i z klasy drugiej. Przygoda naszych podopiecznych rozpoczęła się spotkaniem z górnikiem, który opowiadał dzieciom o symbolach górnictwa oraz o swojej ciężkiej pracy w kopalni, a następnie pokazał naszym wychowankom śmieszny filmik pt. „Bolek i Lolek wśród górników”.

 

Kolejną atrakcją dla naszych uczniów było spotkanie z Karolinką, która oprowadziła naszych podopiecznych po muzeum oraz opowiadała bardzo ciekawe legendy o górnikach, Skarbniku oraz o św. Barbarze. Zajęcia te dostosowane były do możliwości intelektualnych naszych uczniów.

 

                   

 

Na koniec ciemnym „kopalnianym” korytarzem Karolinka zaprowadziła dzieci na spotkanie z duchem kopalni – Skarbnikiem. Na szczęście ten ostatni okazał się bardzo sympatyczną istotą i zamiast straszyć dzieci uśmiechał się do nich, żartował z nimi, a nawet pozwolił sobie zrobić zdjęcie, co jest nietypowe wśród duchów.

 

Dzieci zmęczone, ale szczęśliwe i pełne nowych wrażeń wróciły do Centrum na pyszny, ciepły obiadek.

Sylwia Szczecina