Wyprawy na targ

z dnia: 13 Październik 2011
Na przełomie miesięcy września i października co 2 – 3 dni dzieciaki z przedszkola wyruszały na targ, aby zakupić owoce i warzywa.
Przez ostatnie 3 tygodnie robiąc zakupy na targu wybieraliśmy piękne i smaczne jabłka, gruszki, pyszne śliwki, winogrona, banany, brzoskwinie, a także grejpfruty i słodziutkie mandarynki. Z warzyw, które kupowaliśmy to marchewki, pietruszki, buraki, pomidory, ogórki, cebula i ziemniaki.
Poznawaliśmy wielozmysłowo wymienione warzywa i owoce –  wąchaliśmy i smakowaliśmy, dotykaliśmy ich skórki, miąższu, próbowaliśmy też samodzielnie chwytać i przekładać z ręki do ręki. Służyły nam one do poznania i odczuwania ich charakterystycznych cech. Były przydatne podczas zajęć plastycznych.
Niektórzy z nas uczyli się także rozpoznawać i nazywać je, wskazywać na obrazku, segregować. Warto także wspomnieć, że ulubione owoce służyły do rozwijania samodzielności dzieci, które doskonaliły umiejętności nabijania na widelec.
 
 
Zakupy na targu były także cennym doświadczeniem. Prócz możliwości odszukiwania na straganie potrzebnych artykułów dzieci samodzielnie lub z pomocą wkładały owoce i warzywa do reklamówek, a potem niosły je do przedszkola.
 
Ola Bujara