Koniec edukacji w orw i co dalej?
Wychowanek kończy edukację w Centrum, co dalej…
I. Nauka na poziomie szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność może trwać maksymalnie do 20 roku życia (do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym osoba kończy 20 lat). Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy dziecku dwukrotnie odroczono rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej oraz wydłużono naukę na obu etapach edukacyjnych w maksymalnym wymiarze wskazanym przez ministerstwo edukacji, tj.:
· jeden rok na I etapie edukacyjnym (klasy I-III);
· dwa lata na II etapie edukacyjnym (klasy IV-VIII).
II. Natomiast dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, posiadających orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych organizuje się zajęcia do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 25 lat.
Absolwenci
naszych grup wychowawczych szkolnych mogą m. in.:
Ø kontynuować kształcenie specjalne w szkołach przysposabiających do pracy. Aby kontynuować kształcenie specjalne na kolejnym etapie edukacyjnym trzeba uzyskać nowe orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego na trzeci etap edukacyjny. W tym celu trzeba złożyć wniosek do zabrzańskiej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej o wydanie stosownego orzeczenia.
Sama procedura wydawania nowego orzeczenia trwa dosyć długo więc wniosek trzeba złożyć już w styczniu w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy kształcenie na poziomie szkoły podstawowej (nasi psycholodzy pomagają w załatwianiu wszelkich formalności).
Ø Młodzież kończąca edukację w naszym Ośrodku może również uczęszczać na warsztaty terapii zajęciowej na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydanego przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, jeżeli we wskazaniach dotyczących uczestnictwa w terapii zajęciowej jest napisane – wymaga. Należy pamiętać, że przy przyjęciu do WTZ obowiązuje rejonizacja.
Czas oczekiwania na miejsce w warsztatach jest bardzo długi więc wniosek najlepiej jest złożyć minimum dwa lata przed ukończeniem kształcenia specjalnego.
Ø Również na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydanego przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności młodzież odchodząca od nas może rozpocząć pracę w zakładach aktywności zawodowej. Żeby starać się o pracę w ZAZ we wskazaniach w orzeczeniu musi być wpis – wymaga zatrudnienia w zakładzie aktywności zawodowej. Starania o miejsce w ZAZ to sprawa bardzo indywidualna więc trzeba tam jechać osobiście z podopiecznym i pytać o szczegóły. Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie ZAZ-y chcą zatrudniać osoby ubezwłasnowolnione całkowicie.
Absolwenci naszych grup wychowawczych szkolnych i grup rewalidacyjno – wychowawczych mogą również:
Ø uczestniczyć w zajęciach w środowiskowych domach samopomocy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną prowadzonych przez gminy. Tu również obowiązuje rejonizacja.
Jak stać się uczestnikiem środowiskowego domu samopomocy?
Osoba, która chce zostać uczestnikiem środowiskowego domu samopomocy składa do ośrodka pomocy społecznej (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania) wniosek o skierowanie do domu na pobyt dzienny lub całodobowy. Do wniosku dołącza się następujące dokumenty:
- zaświadczenie lekarskie, wydane przez lekarza psychiatrę lub lekarza neurologa, o występujących zaburzeniach psychicznych;
- zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie;
- orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada.
Osoby, które kwalifikują się jako uczestnicy ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi (w ramach Programu „Za życiem”) powinni posiadać orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.
Skierowanie osoby do domu na pobyt całodobowy następuje w przypadku wystąpienia potrzeby spowodowanej sytuacją życiową lub rodzinną osoby albo w przypadku realizacji całodobowego treningu samoobsługi i umiejętności społecznych w ramach indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego.
Skierowanie do domu następuje w drodze decyzji administracyjnej. W przypadku osób, które po raz pierwszy wystąpiły o skierowanie do domu, decyzję o skierowaniu do domu wydaje się na czas określony, nie dłuższy niż 3 miesiące, konieczny do dokonania oceny możliwości zaproponowania osobie indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego oraz okresu, jaki będzie niezbędny do jego realizacji. Po dokonaniu oceny oraz przygotowaniu indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego osobę kieruje się do domu na czas określony, uzgodniony z kierownikiem domu, niezbędny do realizacji indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego.
Ø Absolwenci mogą również skorzystać z usługoferowanych przez domy pomocy społecznej – są to placówki świadczące usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu niepełnosprawności. Skierowanie do DPS przysługuje osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w miejscu zamieszkania.
Jak można ubiegać się o miejsce w domu pomocy społecznej?
Procedurę kierowania do DPS rozpoczyna się poprzez złożenie wniosku u pracownika socjalnego właściwego ze względu na miejsce pobytu lub zamieszkania osoby zainteresowanej. Pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy z osobą zainteresowaną i kompletuje potrzebną dokumentację. Po przygotowaniu dokumentacji dyrektor ośrodka pomocy społecznej w danym mieście wydaje decyzję o skierowaniu do DPS i ustala odpłatność za pobyt w placówce oraz podaje szacunkowy czas oczekiwania.
Cyklicznie, w zależności od potrzeb, odwiedzamy pobliskie placówki mogące przyjąć naszych absolwentów. Zapraszamy na takie wycieczki również rodziców/opiekunów aby mieli możliwość osobistego poznania tych miejsc. Ułatwia to rodzicom/opiekunom podjęcie decyzji o przyszłości ich dzieci.
Oto wykaz najbliższych placówek:
SZKOŁA SPECJALNA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY W
ZABRZU W ZESPOLE SZKÓŁ SPECJALNYCH NR 42 W ZABRZU
ul. H.
Sienkiewicza 43, 41-800 Zabrze
tel/fax (032)
271 87 70
e-mail: zss42.zabrze@wp.pl
NIEPUBLICZNA SZKOŁA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY W ZABRZU
FUNDACJI NOVUM SPATIUM
ul. Karczewskiego 10; 41-806 Zabrze
tel: (032)274 20 57; 503026468
e-mail: szkołyspecjalne@novumspatium.pl
WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ
STOWARZYSZENIA TĘCZA
ul. dr Hagera
4; 41-800 Zabrze
Tel. (032) 376 11 35, (032) 32 376 11 36; Fax (032) 271 09 60
e-mail: wtztecza@interia.pl
WARSZTATY
TERAPII ZAJĘCIOWEJ
CARITAS
DIECEZJI GLIWICKIEJ
41 – 800 Zabrze; ul. Sienkiewicza 30
tel. (032) 376 70 80; (032) 376 70 81;fax. (032) 376 70 82
e-mail: wtzcaritaszabrze@interia.pl
WARSZTATY
TERAPII ZAJĘCIOWEJ TĘCZA
PRZY FUNDACJI
RÓŻYCZKA
44-100 Gliwice-Łabędy; ul. Fiołków
24
e-mail: wtztecza@gmail.com
Tel. (032) 238 22 05
WARSZTATY
TERAPII ZAJĘCIOWEJ
Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa
41-706 Ruda Śląska – Halemba; ul. Kłodnicka 103
Tel. (032) 243 34 84 do 6
e-mail: nsj@nsjhalemba.pl
SZKOŁA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY
W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH
SPECJALNYCH
Im. Janusza Korczaka
ul. Dolnej Wsi
74, 44-100 Gliwice
tel./fax (032) 231-32-22
e-mail: zszsum-gliwice@oswiata.org.pl
w tym zespole
mieści się zarówno szkoła przyspasabiająca do pracy jak i zakład aktywności zawodowej
ZAKŁAD
AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ
FUNDACJA
„NADZIEJA-DZIECI”
ul. Bronisława
Hagera 6a; 41-800 Zabrze
Tel.
451 008 890
e-mail: fundacja@nadziejadzieci.pl
ŚRODOWISKOWY
DOM SAMOPOMOCY FILIA W ZABRZU
ul. Bytomska
24; 41-803 Zabrze
tel.: 789 168
991
e-mail:
sdsb@sds.zabrze.pl
OŚRODEK DLA
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
MIŁOSIERDZIE
BOŻE
ul. Gliwicka
366; 43-190 Mikołów – Borowa Wieś
tel./fax: (32) 238 60 21; 322 53 35
email:
osrodek@borowa-wies.pl